Long Eaton Victoria Angling Society

Established in 1880

Match Results 2020

SENIOR MATCH RESULTS 2020 SEASON

The results below are shown with the latest match result at the top of the list. 

Above this is the "leader-board" for the 2020 LEVAS Championship which is fished over all the matches, with the top 15 points scores at the end of the season counting towards each angler's result.

To gain points for the LEVAS Points Championships, you have to be in the top twenty placed anglers in a match. The winner receives 20 points, second place 19 points and so on down to 1 point.

Once an angler had scored in more than 15 matches, their bottom result will be deducted from their total, showing their best 15 counting results, up to the final match. 

 

2020 CLUB CHAMPIONSHIP TABLE

AFTER MATCH TWENTY ONE

(TWENTY FOUR MATCHES AVAILABLE)

 

  LONG EATON VICTORIA ANGLING SOCIETY  
  CHAMPIONSHIP LEADER BOARD    
  MATCH NUMBER:    21    
  YEAR:   2020    
Place Name Points Matches Counting Points Deducted Actual Points
1 John Adamson 285 19 34 251
2 Les Smedley 277 19 42 235
3 Mick Lager 257 18 25 232
4 Dave Kent 265 20 38 227
5 Matt Gaetto 220 12   220
6 Dave Cotterill 218 15   218
7 Keith White 196 13   196
8 Malc Munn 180 12   180
9 Steve Welch 210 20 39 171
10 Steve Hoult 169 11   169
           

 

MATCH

Match 21 & Jubilee Shield

 

DATE

1st November 2020

 

VANUE

Rycroft – Donno Lake

 

Placing

Competitor’s Name

Peg Number

Weight

1

Malc Munn

4

42 – 01

2

Dave Hilliard

2

34 – 12

3

Jonathan Leivers

31

31 – 11

4

Mick Lager

28

17 - 08

5

Les Smedley

1

9 -08

6

Andy Buckle

22

7 - 11

Silver Fish Winner

Jonathan Leivers

31

12 - 02

 

MATCH

Shipstone Cup

 

DATE

25 October 2020

 

VENUE

Beechwood - Kingfisher

 

Placing

Competitor’s Name

Peg Number

Weight

1

Jonathan Leivers

23

59 – 02

2

Matt Gaetto

34

57 – 06

3

Dave Cotterill

15

52 – 00

4

Bill Peach

38

51 - 05

5

Richard Lyon

32

42 – 01

6

Dave Hilliard

17

36 - 00

Silver Fish Winner

Richard Lyon

32

0-14

 

MATCH

Phil Read Memorial

 

DATE

18 October 2020

 

VENUE

Portland - Canal

 

Placing

Competitor’s Name

Peg Number

Weight

1

Matt Gaetto

20

109 - 07

2

Les Smedley

23

47 - 15

3

Dave Borrington

10

41 - 12

4

Dave Cotterill

27

38 - 14

5

Malc Munn

29

38 - 08

6

Steve Welch

12

38 - 05

Silver Fish Winner

Jonathan Leivers

6

7-03

 

MATCH

CHAMPIONSHIP MATCH 18

 

DATE

11 October 2020

 

VENUE

Grange Pond

 

Placing

Competitor’s Name

Peg Number

Weight

1

Matt Gaetto

28

39 – 05

2

Les Smedley

27

25 – 07

3

Dave Kent

9

23 – 14

4

Jonathan Leivers

22

23 – 13

5

Alf Starling

13

7 – 03

6

Malc Munn

2

6 -05

Silver Fish Winner

Jonathan Leivers

22

11-04

 

MATCH

CHAMPIONSHIP MATCH 17

DATE

4 OCTOBER 2020

VENUE

ALDERCAR FISHERY – RAILWAY LAKE

 

Placing

Competitor’s Name

Peg Number

Weight

1

Dave Cotterill

16

93 - 08

2

Dick Abbott

8

66 – 07

3

Mick Lager

30

59 – 13

4

Glen Holmes

2

54 – 09

5

Jonathan Leivers

14

53 – 01

6

Malc Munn

36

49 - 13

Silver Fish Winner

Jonathan Leivers

14

31 - 03

 

CHAMPIONSHIP MATCH NUMBER: 16

MATCH

Andy Radford Memorial Trophy

DATE

27th September2020

VENUE

Birch House - Kingfisher

 

Placing

Competitor’s Name

Peg Number

Weight (e.g.17-05)

1

Matt Gaetto

14

42 - 15

2

Jonathan Leivers

13

31 – 6

3

Steve Hoult

25

30 – 3

4

Keith White

9

19 – 12

5

Dave Cotterill

35

18 – 5

6

Bill Peach

2

15 - 14

Silver Fish Winner

Jonathan Leivers

13

26 - 6

 

CHAMPIONSHIP MATCH FIFTEEN - CENTENARY CUP

20 SEPTEMBER 2020 - MAKINS FISHERY - LAKE TWO

Placing Competitor's name Peg Number Weight
1 JOHN ADAMSON B13 112-03
2 DAVE KENT A11 92-00
3 NMATT GAETTO B21 62-04
4 MALC MUNN A5 60-05
5 STEVE HOULT A15 55-05
6 MICK LAGER A9 45-00
Silver Fish Winner STEVE WELCH B19 25-05

 

CHAMPIONSHIP MATCH FOURTEEN - A FLETCHER MEMORIAL

13 SEPTEMBER 2020 - GRANGE POND

Placing Competitor's name Peg Number Weight
1 RICHARD LYON 22 64-13
2 STEVE HOULT 21 40-02
3 DAVE BORRINGTON 23 25-01
4 MALC MUNN 28 23-08
5 PAUL PYKETT 4 23-01
6 MATT GAETTO 13 22-12
Silver Fish Winner ALAN STARLING 29 7-15

 

CHAMPIONSHIP MATCH THIRTEEN - MANSFIELD CUP

6 SEPTEMBER 2020- MAKINS FISHERY - LAKE TWO

Placing Competitor's Name Peg Number   Weight
1 DAVE KENT A20   113-14
2 JOHN ADAMSON A15   84-02
3 DICK ABBOTT B14   63-15
4 LES SMEDLEY A8   62-05
5 MALC MUNN B1   61-12
6 STEVE WELCH B20   49-00
Silver Fish Winner DICK ABBOTT B14   21-06

 

CHAMPIONSHIP MATCH TWELVE - THE TAPPERS' SHIELD

30 AUGUST 2020 - RYCROFT FISHERY - NEW & OLD CANALS

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 ROB PEMBRIDGE OC 5 87-06
2 JOHN ADAMSON OC 1 87-04
3 MATT GAETTO OC 8 80-15
4 BILL PEACH NC 7 75-02
5 MICK LAGER OC 11 49-06
6 LES SMEDLEY NC 1 45-14
Silver Fish Winner DAVE COTTERILL OC 16 18-12

 

CHAMPIONSHIP MATCH ELEVEN - 

23 AUGUST 2020 - BEECHWOOD PARK - KINGFISHER LAKE

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 MATT GAETTO 10 105-11
2 DAVE KENT 12 81-10
3 LES SMEDLEY 18 80-05
4 JOHN ADAMSON 24 75-06
5 DAVE COTTERILL 2 66-08
6 STEVE HOULT 32 61-10
Silver Fish Winner ALAN WELCH 4 1-14

 

CHAMPIONSHIP MATCH TEN - JEAN ADAMS MEMORIAL

16 AUGUST 2020 - LONGFORD FISHERIES - CARR WOOD POOL

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 STEVE HOULT 13 68-03
2 BILL PEACH 6 47-15
3 MATT GAETTO 3 46-14
4 STEVE WARRENER 7 42-14
5 ANDY BUCKLE 9 34-05
6 DAVE KENT 2 26-01
Silver Fish Winner ALAN FRANCE 18 11-02

 

CHAMPIONSHIP MATCH NINE - K SMITH CUP

9 AUGUST 2020 - ASTON PARK LAKES - SPLIT

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 MATT GAETTO 28 51-00
2 KEITH WHITE 40 44-15
3 MICK LAGER 27 34-01
4 MALC MUNN 34 28-04
5 DICK ABBOTT 37 28-03
6 JOHN ADAMSON 38 26-14
Silver Fish Winner MALC MUNN 34 20-09

 

CHAMPIONSHIP MATCH EIGHT - W CAMM CUP

2 AUGUST 2020 - GRANGE POND

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 JOHN ADAMSON 20 77-09
2 MATT GAETTO 23 60-10
3 MARTIN PACEY 27 40-04
4 LES SMEDLEY 28 38-03
5 STEVE HOULT 8 29-14
6 ANDY BUCKLE 29 29-04
Silver Fish Winner ANDY BUCKLE 29 8-05

 

CHAMPIONSHIP MATCH SEVEN - R S KIRKLAND MEMORIAL TROPHY

26 JULY 2020 - BLAKE HALL FISHERY - BLAKE LAKE

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 STEVE HOULT 32 87-11
2 JOHN ADAMSON 29 82-07
3 MICK LAGER 11 52-07
4 IVAN CARRIER 8 24-00
5 KEITH WHITE 17 21-14
6 DAVE COTTERILL 6 15-07
Silver Fish Winner MICK LAGER 11 15-07

 

CHAMPIONSHIP MATCH SIX - H MOUNTNEY MEMORIAL TROPHY

19 JULY 2020 - ROBINWOOD LAKES - LAKE ONE

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 ANDY BUCKLE 12 23-05
2 ROB PEMBRIDGE 47 15-07
3 IVAN CARRIER 14 13-14
4 DAVE KENT 8 10-09
5 JOHN ADAMSON 39 8-01
6 STEVE WARRENER 6 5-13
Silver Fish Winner ROB PEMBRIDGE 47 15-03

 

CHAMPIONSHIP MATCH FIVE - W HARDY MEMORIAL TROPHY

12 JULY 2020 - ALDERCAR FISHERY - RAILWAY LAKE

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 JOHN ADAMSON 12 79-10
2 MICK LAGER 24 72-14
3 DAVE COTTERILL 2 60-07
4 ROB PEMBRIDGE 18 53-11
5 DAVE KENT 36 46-01
6 LES SMEDLEY 7 45-00
Silver Fish Winner BILL RUTHERFORD 30 27-10

 

CHAMPIONSHIP MATCH FOUR - VICTORIA CUP

5 JULY 2020 - RYCROFT FISHERY - MOAT

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 LES SMEDLEY 24 49-13
2 KEITH WHITE 11 49-01
3 JOHN ADAMSON 14 44-05
4 MICK LAGER 13 40-01
5 BILL PEACH 8 31-01
6 NIGEL BRAILSFORD 21 30-08
Silver Fish Winner MICK LAGER 13 17-08

 

CHAMPIONSHIP MATCH 3 - RICHARDSON CUP

28 JUNE 2020 -ROBINWOOD FISHERY - LAKE TWO

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 DAVE COTTERILL 28 76-11
2 KEITH WHITE 2 48-06
3 ROB PEMBRIDGE 11 44-07
4 IVAN CARRIER 14 43-00
5 MICK LAGER 8 40-15
6 LES SMEDLEY 20 37-09
Silver Fish Winner Rob PEMBRIDGE 11 6-14

 

CHAMPIONSHIP MATCH 2. - J LEWIS MEMORIAL TROPHY

21 JUNE 2020 - HACKETT'S LAKES - THE BIG LAKE

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 Nigel BRAILSFORD 51 40-07
2 Mick LAGER 43 25-13
3 Keith WHITE 42 23-09
4 Bill RUTHERFORD 45

21-13

5 Dave HILLIARD 50 14-05
6 Dave KENT 36 13-03
Silver Fish Winner Bill RUTHERFORD 45 21-13

 

CHAMPIONSHIP MATCH 1. - T HOPEWELL MEMORIAL TROPHY

7 JUNE 2020 - BLAKE HALL FISHERY - PENNINSULAR LAKE

Placing Competitor's Name Peg Number Weight
1 John ADAMSON 53 132-04
2 Steve HOULT 44 106-15
3 Andy BUCKLE 45 93-07
4 Nigel BRAILSFORD 59 84-05
5 Keith WHITE 55 77-07
6 Andy EDWARDS 43 62-09
Silver Fish Winner Bill RUTHERFORD 50 36-10